19
186392

ERIK HÖGLUND Väggspegel, Eriksmålaglas, Sverige 1960-70-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
12 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Skulpterad ram med lamphållare, dekor av blomma och fåglar, bemålad i grönt, blått och orange. Brännstämplad och etikettmärkt ERIK. HÖGLUND ERIKSMÅLAGLAS ERIKSMÅLA. Höjd 160 cm, bredd 70 cm.

Spegelglaset ersatt, lamphållarnas ljus skadade.