24
198763

JONAS BOHLIN Karmstol "Concrete", Källemo AB, Värnamo.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Betong och järn. Signerad 73/100 JONAS BOHLIN.

Obetydliga nagg.

Upplaga om 100 ex. Jonas Bohlin fick "Utmärkt Svensk Form" för stolen "Concrete" 1983. Jonas Bohlins examensprojekt betongstolen "Concrete" presenterades på Konstfacks utställning för avgångselever 1981. Concrete kan tolkas som ett typiskt tidsuttryck för vad som sedan blev 1980-talets kännetecken, en frigjordhet från de funktionella krav som präglat de föregående decenniernas möbelformgivning.