198763

24. JONAS BOHLIN Karmstol "Concrete", Källemo AB, Värnamo.

Betong och järn. Signerad 73/100 JONAS BOHLIN.

Obetydliga nagg.

Följerätt
Ja
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK / 10 753 - 13 441 EUR
Klubbat pris
150 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Upplaga om 100 ex. Jonas Bohlin fick "Utmärkt Svensk Form" för stolen "Concrete" 1983. Jonas Bohlins examensprojekt betongstolen "Concrete" presenterades på Konstfacks utställning för avgångselever 1981. Concrete kan tolkas som ett typiskt tidsuttryck för vad som sedan blev 1980-talets kännetecken, en frigjordhet från de funktionella krav som präglat de föregående decenniernas möbelformgivning.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto