259
68751

Max Mikael Book

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 760 - 10 500 EUR
9 120 - 10 900 USD
Klubbat pris

Max Mikael Book
(Sverige, Född 1953)

"Malstroem de Luxe"

Signerad Max Book och daterad 2002 a tergo. Blandteknik på duk 119 x 158 cm.

Proveniens

Galleri Göran Engström, Stockholm

Galleri Göran Engström, Stockholm, "Malstroem de Luxe", 6 april - 12 maj 2002.

Detta är titelmålningen till den uppmärksammade utställningen år 2002 med samma namn, målerisviten "Malstroem de Luxe" som medförde en nominering till Carnegie Art Award 2002.

Malstroem är ett sägenomspunnet naturfenomen - kraftiga virvlar i haven med ett sug som både är vackert och farligt. Lux är det grekiska ordet för ljus.
Konstären ser på titeln som en slags poetisk abnormitet - "Ett suggestivt naturfenomen, klätt i en skimrande dräkt av skönhet, lyx och undergång".
De övriga målningarna i sviten visar dekadenta, lyxiga miljöer överdragna med ett skimrande ljus där strävan efter lyx och glamour blir till en vacker, nedbrytande och farlig kraft - malstroem.

Ingela Lind, DN, skrev i sin recension av utställningen Malstroem de Luxe på Galleri Engström 2002;

"Efter sina dystra mellanrum och apokalypser återkommer nu Max Book - i medelåldern - med en bokstavligen glänsande utställning kring pengar, lyx och dekadens. Jag tror först inte mina ögon. Men Malstroem de Luxe ger glittret en sugande
undergångens lyster. Här finns rader av kvinnomålningar som legerar modebilder med madonnor och skökor. Marilyn spelar naturligtvis en roll, liksom dukarnas hud - åstadkommen genom ett stänkmåleri över manipulerade datorbilder.
Ljus har Max Book alltid ägnat sig åt. Men Malstroem de Luxe innebär ett nytt steg. Plötsligt glöder målningarna av ett deliriskt ljus. Som har att göra med det grekiska lux, alltså glans, sken och reflexer - men som också bär på galenskapens
smitta."