"Shetland"
Signerad Lars Lerin och daterad 87 samt 2004. Akvarell 57 x 77 cm.
Inköpt direkt av konstnären i samband med en utställning på Dalslands museum 2004.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.