289
176421

Marianna Uutinen

(Finland, Född 1961)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
54 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Marianna Uutinen
(Finland, Född 1961)

"Feelings nr 1"

Signerad Marianna Uutinen och daterad 1994 a tergo. Akryl på duk 205 x 170 cm.

Proveniens

Galleri Wang, Oslo.

Trondheims Konstmuseum, "Dekadanse", 1997.

Jfr Gertrud Sandqvist, "Marianna Uutinen", 1995, bild nr 35.
Sabine Folie mfl, "Marianna Uutinen", 2007, avbildad i färg uppslag sid 116-117.

Ur serien "Feelings".

Formgivare