306
189889

LG Lundberg

(Sverige, Född 1938)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
10 500 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
LG Lundberg
(Sverige, Född 1938)

"Från Stockholms skärgård"

Signerad LG Lundberg och daterad 1996 a tergo. Olja på plastfilm på pannå 35 x 30 cm inkl originalmontering.
Boken, "LG Lundberg - Från Stockholms skärgård", medföljer.

Proveniens

Galleri Tre, Stockholm.

Bo Nilsson, Kristian Petri, "LG Lundberg - Från Stockholms skärgård", Konsthallen i Hishult, 2003. Avbildad i färg sid 87.

1993 började Lundberg under sommarhalvårets vistelse på Dalarö i Stockholms skärgård arbeta med en svit målningar i det lilla formatet. Det måleriska underlaget består av pannåer som har en redan existerande historia som gamla bakstycken från kasserade inramningar. Men just faktumet att de bär på en historia är mycket betydelsefull. Det är dessa spår eller markeringar från ett tidigare liv som tycks vara en avgörande orsak som sätter igång själva arbetsprocessen för Lundberg. sid 36