335
186068

Sten Eklund

(Sverige, 1942-2009)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 640 - 1 820 EUR
1 710 - 1 900 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Sten Eklund
(Sverige, 1942-2009)

"Ur 'Kullahusets hemlighet'. Figuren No 31, ett av bostadshusen?"

Signerad SE. Handakvarellerad etsning, bildyta 10 x 11,5 cm. Bladstorlek ca 42 x 30 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären 1974.

Uppsala konstmuseum, "Sammanfattning -Sten Eklund och Kullahusets hemlighet", 21 april-9 september 2007, motivet avbildat uppslag i färg sid 23.

Formgivare

Sten Eklund, svensk målare och grafiker. Utbildad 1966-1971 vid Konstakademin. Han är känd bland annat för sitt arbete med den fiktive 1800-talsbotanikern J M G Paléen och Kullahusets hemligheter där 53 handkolorerade kopparstålstick med tillhörande skulpturer ingår. Bildberättelsen är ett märkligt konstprojekt. Redan tidigt hade Eklund fascinerats av obegripliga apparater och konstruktioner som han målade på glas eller duk. I akvarell eller gouahe har han i Duchamps anda gjort märkliga bataljmålningar och andra scener befolkade med mekaniska figurer.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?