Madeleine Pyk – en samling F769
343
180268

Torsten Andersson

(Sverige, 1926-2009)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Torsten Andersson
(Sverige, 1926-2009)

Utan titel

Signerad T. och daterad 63. Duk 50,5 x 50,5 cm. Dedikation "Till Eva från T".

Formgivare

Torsten Andersson var en svensk bildkonstnär. Studier vid Konsthögskolan i Stockholm 1946-1950, professor där 1960-1966. Har två gånger erhållit Carnegie Art Award, 1:a pris 2008, vinnare av Chock-priset 1997 i konst. Han har ägnat sig åt ett undersökande måleri för att finna det han kallar sitt språk, att hitta en ny väg för måleriet. I början v 60-talet nådde han ett genombrott med målningarna ”Måsen” och ”Källan”. Senare har han ägnat sig att måla porträtt av fiktiva skulpturer. Hans självkritik är hård och han förstör det han inte tycker håller måttet.