Arne Jones E1299
55
184710

ARNE JACOBSEN Stolar, 6 st, "Grand Prix", Fritz Hansen Danmark, sannolikt 1960-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
31 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Rygg och sits av formpressat teaklaminat, profilerade ben av teak. Brännmärkta MADE BY FH DENMARK.

Obetydligt slitage. (6)

Modellen formgiven år 1955. Denna modell, nr 4130 vann Grand Prix i Milano 1957.