56
184774

ARNE JACOBSEN Fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svart skinnklädsel, lös dyna, fyrdelad profilerad centralfot av aluminium. Del av etikett FH.

Slitage, delvis blekt.

Modellen formgiven till SAS Royal Hotel i Köpenhamn 1958.