1014
195542

COLLIER, handgjord collier av sk goldnuggets och stor guldklimp. 1960'tal.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
19 800 SEK

Total vikt 101 g. Guldklimpen 24k guld, mellanleder av 14k guld. Lås ej guld.

Tilläggslista

Lås ej guld, mellanleder 14k guld.

Proveniens

Halsbandet var en gåva från en av de sista guldvaskarna i Anchorage, Alaska, vid namn Prospetor John på 1960-talet. Guldet beskrivs ha vaskats upp utanför Nome. Ett ex av Året runt från 1969 medföljer som beskriver händelsen.