107
177687
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"En sprätt / Un incroyable"

Signerad C.L. och daterad 1881. Akvarell och blyerts på papper 15,5 x 10,5 cm.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 688 - 3 226 EUR

Klubbat pris:
48 000 SEK

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1881, sid 17 som nr 82. Jfr kat nr 81 "Tyst protest / Carl Larsson som Napoleon", pastell utförd 1881, avbildad i färg, sid 35 i huvuddelen.

Övrigt

Katalognumret återgår på den pastell vid namn "Tyst protest/Carl Larsson som Napoleon" vilken utfördes av Carl Larsson i Paris 1881. Om pastellen berättar Ulwa Neergaard följande: "Om denna pastell berättas det, att doktor Axel Munthe och en av hans vänner, en ambassadör, uppsökte Carl Larsson i hans ateljé i Paris, när han höll på med att fullborda denna målning. Båda blev förtjusta i tavlan och ville förvärva densamma. Detta hade Carl Larsson inget emot. För att avgöra vem av dessa två, som skulle bli den lycklige ägaren, singlade man krona och klave om saken. Ambassadören vann och tavlan följde med på ambassadörens olika tjänstgöringar runt om i världen".
Katalognumret upprepar pastellens motiv och sändes av Larsson hem till Stockholm från Paris våren 1881 och mottogs med välvilja av samtiden. Enligt kritiken var den framställd med mycket humor och karaktär.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33