1147
196047

Rysk konstnär 1800-tal

(Sverige)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
Rysk konstnär 1800-tal
(Sverige)

IKON, Ryssland, 1800-TAL.

"Helgonframställning". Tempera på pannå 29 x 25,5 cm.

Smärre slitage längs kanterna samt smärre färgbortfall och slitage.

Enligt påskrift a tergo är ikonen utförd av Grigorij Alexandrwich Gujon under dennes vistelse hos furst Skovronskij som tillhörde kejsarinnan Elisabeths uppvaktning.