1172
203721

BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1843.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
10 500 SEK

Förgylld med niellodekor av Alexanderkolonnen i S:t Petersburg samt Falconets ryttarstaty av Peter den store. Höjd 8 cm, vikt 121 g.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.