12
145389

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
14 200 - 16 600 EUR
16 300 - 19 000 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Tjur och ko vid Snärjebäcken", Knapegård

Signerad och daterad med dedikation: "Till vännen Did v. Essen af farbror N. Kreuger 1887". Duk 45 x 75 cm.

Proveniens

Tidigare i Herr Didrik von Essens samlingar, Påskallavik (i gåva direkt från konstnären).
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogdelen under år 1887 som kat nr 131, sid 232.