1227
198619

PRAKTURNA, porslin. Ryssland, Empire 1800-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom, förgylld och ciselerad dekor av Tsar Nikolaj I. Höjd 37,2 cm.

Förgyllningen med slitage.

Tilläggslista

Please note that it is depicting Emperor Nicholas I not Alexander.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.