1228
181484

TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55).

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rik målad polykrom, förgylld och ciselerad dekor. Diameter 23 cm.

Slitage.

Proveniens

The Kremlin Service 1837.

Kudriavtseva, Tamara; Russian Imperial Porcelain. Page 130.

Designed by Fedor Solntsev (1801-1890).