1259
193159

BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, omkring år 1800.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 390 - 6 590 EUR
4 660 - 7 000 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Förgylld brons, rött glas, prismor och vit marmor. Det röda glaset med gjuten märkning "XN" i liggande hästskoform. Bronsbaser med stämpelmärkning "1" resp. "3". Höjd 74 cm. (2)

Renoverade, kompletterade.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.