126
199218

August Malmström

(Sverige, 1829-1901)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
August Malmström
(Sverige, 1829-1901)

Odygd (Ordningens återställande)

Signerad A. M-m. Utförd 1869. Pannå 36 x 27 cm.

Proveniens

Tidigare i bokförläggare Albert Bonniers (1820-1900) samlingar, Stockholm.

"Svea. Folk-Kalender för 1869", sid 140 (illustrerad i xylografi).
"Ny Illustrerad Tidning", 1872, sid 210.
J. Jaeger, "Illustrerad katalog öfver fotografier efter konstverk", 1883, nr 162.
"Hvar 8 Dag. Illustreradt Magazin", 1901, sid 52.
Tomas Björk, "August Malmström. Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld", 1997, omnämnd och illustrerad (i form av xylografi) sid 203 samt upptagen i katalogen, under kategori D: "Barnmotiv", sid 359 som nr 9.

Förgylld och ornamenterad originalram.