1263
197286

BORDSLYSTRAR, ett par, förgylld brons, vit marmor och glas. Ryssland, 1700/1800-tal.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27

För två ljus. Flaskformat skaft. Obelisk med krönande plym. H 78.

Marmorbaser med nagg. En bas troligen senare. Glasskaft med irisering. Kompletterade prismor samt prismor med nagg. Förgyllning med delvis slitage. Prismor saknas. Omarbetade och kompletterade.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection.