Madeleine Pyk – en samling F769
1268
202407

LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1700/1800-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
52 000 SEK

Förgylld brons, blått glas och prismor. Korgbotten. Glasad mittstam. Höjd 112, diam ca 64 cm.

Omarbetad, kompletterad, prismor saknas ställvis.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.