1277
203628

DOSA. Ryssland/Frankrike, 1800-talets början.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
2 400 SEK

Förgylld mässing, horn. På locket sulfid profilporträtt av Alexander I (rysk kejsare 1801-25) märkt "Andrieu F". Med inventarienr "XXI-161 40". Diam 6 cm.

Slitage.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.

Porträttet sannolikt efter Bertrand Andrieus (1761-1822) medalj från 1814.