128
197210

Okänd konstnär 1800-tal

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Okänd konstnär 1800-tal

Porträtt av Adele Maria Juana "Adelina" Patti

Oval, otydligt monogramsignerad FKP (?). Duk 60 cm.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.

Adele Maria Juana Patti, kallad Adelina, var dotter till den sicilianske tenoren Salvatore Patti och sopranen Caterina Barili-Patti från Rom, men själv född i Madrid och uppvuxen i New York. Hon blev en av sin tids mest hyllade sopraner. Patti gifte sig tre gånger; hennes första äktenskap var med Henri de Roger de Cahusac, markis de Caux. Äktenskapet upplöstes dock 1885 och hon gifte om sig redan 1886, denne gång med tenoren Ernesto Nicolini. Efter hans död ingick hon sitt sista äktenskap med den svenske aristokraten baron Rolf Cederström. Hon fick aldrig några barn och paret bosatte sig i Swansea Valley i södra Wales där hon köpte slottet Craig-y-Nos.