1315
200284

FLASKOR, ett par, rött glas. Empire, möjligen Zechlin, Preussen.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris

Spolformade med dekor av slingrande orm i förgyllt klarglas. Senare proppar i brons medföljer. Höjd 32 cm.

Förgyllningen ngt nött. (2)

Proveniens

Compare to similar bottles in His Majesty the King's collection. Inventory number OIIst MR73.

The National Museum, Stockholm. "Härskarkonst", 30 September 2010 - 23 January 2011.

Olausson Magnus, "Staging Power", page 324.