1341
198228

KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).

Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
270 - 450 EUR
285 - 474 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rik målad polykrom och förgylld dekor av hamnscen. Koppens höjd 6,5 cm.

Förgyllningen ngt nött, nagg med retusch. Omförgylld.

Tilläggslista

Omförgylld/Regilded.

Proveniens

Count Camillo Marcolini became director of the company in 1774 and he held this position until 1814.