139
187906

Lindorm Liljefors

(Sverige, 1909-1985)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lindorm Liljefors
(Sverige, 1909-1985)

Älgtjur och gråhundar

Signerad Lindorm L och daterad -46. Duk 90 x 114 cm.

Proveniens

Inköpt på E Olsens eftr Konsthandel, Göteborg, 1946

Formgivare

Lindorm Liljefors föddes i Ytterjärna och var son till den store svenska naturskildraren Bruno Liljefors. Lindorm Liljefors gick i sin fars fotspår och utbildade sig på konsthögskolan mellan åren 1928-1933. Studierna innefattade både måleri och skulptur. Lindorm Liljefors var mycket intresserad av djur och natur och var även utbildade jägare. Han skrev under många år återkommande artiklar om djurliv och jakt i "Svensk Jakt". Lindorm Liljefors skildrar gärna den uppländska naturen och dess djurliv, framför allt fascinerades han av älgar och den natur dessa rör sig i. Måleriet var den teknik som han främst arbetade i och få har som Lindorm Liljefors lyckats fånga den i flyende älgen i den höstbleka skogen! Lindorm Liljefors har också utfört konstnärliga arbeten i tekniker såsom tusch, blyerts och akvarell, företrädelsevis med motiv från naturen. Även de få bronsskulpturer som konstnären utfört har dessa motiv.