1393
198998

RÖKELSEKAR med LOCK, keramik. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr)

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i relief av klippformationer. Höjd 26, diameter 20 cm.

Slitage.

Proveniens

Krahl. Chinese Ceramics from the Meiyintang Collection, 1994, vol I. no 75 and 76. Similar hill jars are illustrated.