1399
194333

FIGURINER, två stycken, lergods. Västra Han dynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Föreställande danserskor med målad dekor i rött, svart och blått. Höjd 29,5 cm.

Lagning. (2)

Proveniens

The Emil Hultmark Collection, thence by descent.