1427
201597

BUDDHA, brons, Ming dynastin, 1500-tal

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Sittande på dubbel lotustron i Bhumisparsha Mudra och Dhyana asana, spår av förgyllning. Höjd 23 cm.

Slitage, skador på basen.

Proveniens

Swedish private collection, Stockholm. Bought at Galerie Théoreme, Le Louvre des Antiquaires, Paris.