1456
194328

BORDSKÄRMAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, omkring år 1700.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i gult och grönt av femkloade drakar jagandes den flammande pärlan bland moln. Höjd med träställ 40,5 cm.

Nagg, kantskada. (2)

Proveniens

The Emil Hultmark Collection, thence by descent.