147
193639
Käthe Kollwitz
(Tyskland, 1867-1945)

Selbstbildnis

Mjukgrundsetsning (VII état av VII), 1912 (utgiven av Emil Richter 1920 i en upplaga om 30 signerade exemplar), signerad med blyerts. 14 x 9,9 cm, bladstorlek 32,2 x 24,3 cm.

Svagt gulnad, veck i vänstra marginalen.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 290 - 1 613 EUR

Klubbat pris:
12 000 SEK

Klipstein 122 VII c.