1477
197927

KABINETTSKÅP, trä och lack. Japan, Edo troligen Momoyama.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Svartlackerad med förgylld dekor av växter, inläggningar i pärlemor. Sjutton lådor. Längd 87, bredd 45, höjd 58,5 cm. Senare ställ medföljer. Ställets höjd 78 cm.

Senare ställ. Klaff saknas, dekorskador.