Madeleine Pyk – en samling F769
157
202391

Eduard Wiiralt

(Estland, 1898-1954)
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1 900 - 2 090 EUR
2 180 - 2 400 USD
Klubbat pris
18 500 SEK

Eduard Wiiralt
(Estland, 1898-1954)

Reclining tiger and cat.

Mjukgrundsetsning (III état av III), 1950, signerad med blyerts 158/200. 29,7 x 39,3 cm, bladstorlek 37,3 x 50,5 cm.

Gulnad, bladet något beskuret.

Tilläggslista

III état av III.

Jämför Kangilaski 85.

Formgivare