1631
171041

TALLRIKAR, tio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille rosefärger och guld av adliga ätten von Höpkens vapen. Diameter 22,2 resp 21,8 cm.

Sprickor, nagg. (10)

Proveniens

Servisen beställdes för statssekreteraren baron Daniel Niklas von Höpken (1669-1741), som deltog som subskribent under Ostindiska Kompaniets första oktroj.

Gyllensvärd, Bo; Porslinet från Kina, plansch 306. Wirgin, Jan; Från Kina till Europa, plansch 125.