Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
218
196154

Nils Möllerberg

(Sverige, 1892-1954)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585 - 780 EUR
680 - 906 USD
Klubbat pris
15 200 SEK

Nils Möllerberg
(Sverige, 1892-1954)

"Dansen"

Signerad N. Möllerberg och numrerad N:o I (?). Motivet utfört cirka 1944. Gjutarstämplar Herman Bergman fud. Guldpatinerad brons. Höjd 37,5 cm.

Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet omnämnt sid 158-160, jfr avbildning av motivet, halvsidor sid 156, 157 samt 158.