231
198592

Anders Sandström

(Sverige, 1933-2021)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Anders Sandström
(Sverige, 1933-2021)

"Utterpar"

Signerad Anders Sandström och monogramsignerad AS. Numrerad 1/12. Grönpatinerad brons, längd 66 cm, höjd 20 cm.

Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm, Separatutställning, 2004.
Bruno Liljeforsstiftelsen, Österbybruk, 2004.
Fahlnaes Konsthandel, Göteborg, "Bruno Liljefors - Anders Sandström", 2005.
Galleri Gude, Oslo, 2008.
Åmells Konsthandel, Stockholm 2008.
Åmells Konsthandel, London 2008.
Förutom i Sverige har Anders Sandströms verk varit utställda i USA, Tunisien och Ecuador samt Argentina och på Kuba, där han även utfört monumentskulpturer.

Anders Sandströms verk ställs ut på Prins Eugens Waldemarsudde 1 oktober 2011 - 4 december 2011.

"En av vår tids skickligaste djurskulptörer som med osviklig förmåga skildrar djurens former och karaktär med empati och närhet." (Svenska Konsthandlare)