247
188313

Frits Thaulow

(Norge, 1847-1906)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
30 900 - 35 300 EUR
32 200 - 36 800 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Frits Thaulow
(Norge, 1847-1906)

Stjärnklar natt i Pas de Calais

Signerad Frits Thaulow och daterad -94. Uppfodrad duk 65,5 x 92,5 cm.

Proveniens

Den initierade kännaren av Frits Thaulow och hans verk, Vidar Poulsson, tidigare intendent vid Nasjonalmuseet i Oslo skriver följande om tavlan:
Denna bilden har en gammal svensk proveniens som kan gå tillbaka till 1930-40-talet, då den förekommer i fotosamlingen till 'Fritzes Kungl. Hovbokhandel', Stockholm, som i många år också drev konsthandel.
Den var vid en tidpunkt till försäljning för 8.500 kronor och kallades då "Kvällstämning". Senare har den varit såld på auktion i New York (26/10-1983, nr 110) och benämndes då "Evening Landscape".

Vidar Poulsson, beskriver verket i följande ordalag:
Karaktären av landskapet med stämningsfullt månsken och en liten landsby i bakgrunden visar konstnärens vistelse i den lilla byn Montreuil-sur-Mer (Pas-de-Calais), där han önskade isolera sig för att måla. Han kom till Frankrike i juli 1892 och i verk från Camiers och Etaples vid kanalkusten, lite söder om Boulogne, finns det flera karakteristiska element som han vidareutvecklade i Montreuil.
Hans vistelse i Montreuil var från september till november 1892 och han kom tillbaka, efter att ha spenderat tid i Paris, till platsen från juni 1883 till april 1894. Hans kanske mest kända tavla från den omgivningen är "Landsby i måneskinn", som finns i flera varianter från 1893 och 1894.
Vidare fortsätter Poulsson och citerar innehållet ur ett brev från Thaulow till Prins Eugen skickat från Montreuil 6/11-1893 där konstnären själv beskriver platsen: "Vi lever som sagt her i en Afkrog af Verden - en liden afdød By i Pas de Calais. Terrainet har den varme saftige gulgrønne Farve som man finder paa Vestlandet om Vinteren og overalt hvor Havets Fugtighed og Mildhed straekker sig hen. Jeg kan ikke forstaa at jeg nogensinde kan komma herfra".

Formgivare

Representerad på museer i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Frankrike och USA.