276
202869

Johan David Swartz (Schwartz)

(Sverige, 1678-1729)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan David Swartz (Schwartz)
(Sverige, 1678-1729)

"Magdalena Wallvijk" (1673-1755)

Signerad J David Swartz och daterad Fecit A 1718. (överförd från originalduken). Uppfodrad duk 75 x 62 cm. A tergo "Magdalena Wallwijk Atatis 45".

Proveniens

Tidigare i friherre H Rehbinders samlingar, Djursholm

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1935/43, sid 904.

Magdalena Wallvijk föddes 1673 i Falun och gifte sig 1696 med dåvarande professorn i Åbo, biskop i Linköping Torsten Rudén. Hennes man adlades 1719 Rudenschöld.