Madeleine Pyk – en samling F769
278
189804

Carl Fredrik von Breda

(Sverige, 1759-1818)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 800 - 4 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Fredrik von Breda
(Sverige, 1759-1818)

"Greve Karl Lagerbring" (1751-1822)

Utförd ca 1813. Duk 73 x 63 cm. Förgylld och bronserad gustaviansk ram.

Proveniens

Tidigare i friherrinnans J L lagerbrings samlingar, Uppsala.
Tidigare i friherre G Lagerbrings samlingar, Göteborg, därefter i arv.

Nils Fredrik Sander, "Minne af Carl Fredrik von Breda", (Svenska Akademiens Handlingar), 1896, upptagen i förteckningen över Carl Fredrik von Bredas arbeten, kat nr 394.
Emil Hultmark, "Carl Fredrik von Breda", 1915, upptagen i den beskrivande katalogen över Carl Fredrik von Bredas porträtt, kat nr 447.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band I, 1935/43, sid 460. (SPA 1920:710)