280
176109

Okänd konstnär 1700-tal

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 320 - 6 210 EUR
5 610 - 6 550 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Okänd konstnär 1700-tal

Regentlängd

11 st. Föreställande "Kristian II " (Kristian Tyrann") (1481-1559), "Gustaf Vasa" (1496-1560), "Erik XIV" (1533-1577), "Johan III" (1537-1592), "Sigismund" (1566-1632), "Karl IX" (1550-1611), "Gustaf II Adolf" (1594-1632), "Kristina" (1626-1689), "Karl X Gustaf" (1622-1660), "Karl XI" (1655-1697), "Karl XII" (1682-1718) och "Ulrika Eleonora dy" (1688-1741). Pannå, ovala, vardera 47 x 36 cm.

Tilläggslista

Regentlängden omfattar 11 porträtt men dock inte Karl IX.

Proveniens

Tidigare i häradshövdning Carl Birger Hasselrots samlingar, därefter i arv.

Troligtvis förvärvades porträtten av Carl Birger Hasselrot vid någon av hans tjänstgöringsorter i Västergötland och Östergötland: Göta hovrätt (i början av karriären 1863), Älvsborgs regemente (1864-1867), Ås och Gäseneds domsaga (1867-1872), Marks, Vedens och Bollebygds domsaga, Göta hovrätt (1876-). 1880 blev han häradshövding i Ölands domsaga. Det är då känt att tio porträtt av svenska regenter hängde i tingssalen på Lundgård (där familjen hade sin bostad) och att porträttet föreställande "Kristian Tyrann" fanns på gårdens utedass!!
År 1911 gick de elva porträtten i arv till sonen Per, dispaschör i Stockholm, därefter i arv till sonen Gösta, också han dispaschör i Stockholm, därefter i arv inom familjen.