285
201754

Jakob Björck

(Sverige, 1726-1793)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Klubbat pris
74 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jakob Björck
(Sverige, 1726-1793)

"Gustaf Adolf Gyllenborg" (1743-1789) och hans maka "Petronella Hultman" (1748-1783)

Ett par. Duk, vardera 65 x 53 cm Samtida förgyllda och bronserade ramar i rokoko.

Proveniens

Tidigare i de Ihreska samlingarna på Ekebyhov, Uppland.

Albin Roosval (red), "Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, nu följd", 1920, avbildade sid 82. (Placerade i den Gröna salongen på Ekebyhov)
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band I, 1935/43, sid 331. (SPA 1919:915), sid 400. (SPA 1919:947)