Arne Jones E1299
295
204699

Louis Belanger

(Frankrike/Sverige, 1756-1816)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Louis Belanger

Sydländskt landskap med slottsbyggnad vid en bro

Signerad Louis Belanger och daterad 1809. Pannå 46,5 x 69,5 cm. Samtida förgylld ram i svensk empire.

Belanger var elev till Francesco Casanova och Louis-Gabriel Moreau. Efter att ha varit verksam som landskapsmålare i Frankrike, Italien, Schweiz och England, flyttade han från Frankrike till Stockholm 1798, där han gjorde en snabb karriär och blev medlem av Konstakademien och "förste hovmålare". Han målade landskap både i olja och gouache, en del med motiv från Savoyen. Hans bilder hade ofta en dragning åt det dramatiska hållet med klipplandskap och vattenfall.