301
202104

Joseph Magnus Stäck

(Sverige, 1812-1868)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Joseph Magnus Stäck
(Sverige, 1812-1868)

Vinterlandskap med Dalbarn

Signerad J. M. Stäck och daterad 1850. Duk 14 x 16,5 cm. Samtida ram.

Proveniens

Gåva av konstnären till Emil Gleerup, Lund.
Tidigare i Gretrud E:son Nerpin (född Cavallin), samlingar, Karlskrona

Konstakademien, Stockholm, "Akademiens för de fria konsterna exposition år 1850", kat nr 57.

Gertrud Serner, "Joseph Magnus Stäck 1812-1868", 1934, sid 148, kat nr 283.

Formgivare