306
148931

Marcus Larsson

(Sverige, 1825-1864)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
84 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Marcus Larsson
(Sverige, 1825-1864)

Marin med upprörd sjö med ett segelfartyg och en ångbåt

Signerad Marcus Larson och daterad 1862. Duk 153 x 196 cm.

Proveniens

Tidigare i generalmajor V Procopés samlingar, Helsingfors.
Bukowski Auktioner, auktion 525, 24-27 april 1984, kat nr 115, avbildad pl 42.

Marcus Larsson utställningen 1880, kat nr 63.

Axel Gauffin, "Marcus Larsson - ett svenskt geni"1943, upptagen i förteckningen under år 1862, kat nr 331.

Formgivare