315
129963

Gustaf Wilhelm Palm

(Sverige, 1810-1890)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Sverige, 1810-1890)

”Vue af Romerska Campagnan”

Signerad G.W och en palm och signerad 1856. Pannå 23,5 x 31 cm.

Proveniens

Målningen beställdes av och utfördes för guldsmeden Christan Hammer.
Inköpt på den Hammerska auktionen i Köln 1895 av auktionsfirman Bukowskis.
Såld på Bukowski Auktioner 1906. Inköpt av disponent William Nisser, Grycksbo, därefter i arv.

Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm", Sveriges Allmänna Konstförening, 1934, upptagen i verkförteckningen under år 1856, kat nr 279.