Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
316C
205076

Monogramisten HB

(Tyskland, 1500-talets andra hälft)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
34 100 - 39 000 EUR
39 600 - 45 300 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Monogramisten HB

Porträtt av Johannes Steiman i en ålder av 33 år, midjebild

Signerad med monogram HB. Daterad 1547 på ramen. Med inskription på ramen: "Virtute Duce. Eö AEtatis hic 33.Anno.;1574.Ite Fortuna.Ionnes Steiman". Med den avbildades vapen. Pannå 63 x 47,5 cm i sin samtida ram.