32
197858

Axel Fridell

(Sverige, 1894-1935)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
67 000 SEK
Axel Fridell
(Sverige, 1894-1935)

Isblomma i kruka

Signerad A. Fridell och daterad 1923. Olja på kopparplåt 32,5 x 20 cm.

Tilläggslista

Felaktig uppgift i den tryckta katalogen. Katalognumret EJ utställt på Thielska Galleriet, Stockholm. / Erroneous information in the printed catalogue. The lot was NOT exhibited at Thielska Galleriet, Stockholm.

Proveniens

Tidigare i herr Johan Fridells samlingar.

Nationalmuseum, Stockholm, "Axel Fridell (1894-1935). Minnesutställning", september-oktober 1936, kat nr 23.
Dalarnas museum, Falun, "Axel Fridell -minnesutställning", 1994, kat nr 124.

Karl Asplund, "Axel Fridell", SAK, 1947, omnämnd sid 88, avbildad helsida Plansch 2 (under titeln "Isblommor").
Karl Haskel, "Axel Fridell. Bilder 2. Oljemålningar, teckningar, fotografier och brev", 1989, avbildad helsida i färg sid 232.