44
189260

Johan Ericson

(Sverige, 1849-1925)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Johan Ericson
(Sverige, 1849-1925)

Kustmotiv från Särö med segelbåt

Signerad Joh. Ericson och daterad Särö -95. Pannå 27 x 19 cm.

Enligt påskrift a tergo gåva av konstnären den 25 maj 1898 till Erik Mechel för att utlämnas till 1898 års svenska polarexpedition med ångfartyget Antarctic. Målningen hängde i chefen för expeditionen, professor A.G. Nathorsts hytt. Under expeditionen kringseglades Spetsbergen för första gången av ett svenskt fartyg. Efter expeditionens återkomst till Stockholm i oktober 1898 återlämnades tavlan till Erik Mechel, men utlämnades åter den 19 maj 1899 till professor Nathorst för att medtagas på det årets svenska grönlandsexpedition, också den med Antarctica, vilken utgick för att söka efter ingenjör Andrée. Målningen hängde på samma plats som under den tidigare expeditionen.