POTTSKÅP, av Eric Nyström (ebenist under hallrätten i Stockholm 1773-1788). Sengustavianskt.
Fanerat med mahogny. Nyckelskyltar och sidohandtag av mässing. Dörrpar. Nedtill låda. Lådbotten signerad med bläck "ENS". Med Stockholms hallstämpel 1788. Längd 46, bredd 36, höjd 75 cm. Nyckel medföljer.
Senare listverk runt skivan, torkspricka.
×
Logga in
Kunde inte logga in